Dentyści pacjentom…wirtualnie! Weź udział w bezpłatnych webinarach – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Dentyści pacjentom…wirtualnie! Weź udział w bezpłatnych webinarach

Czy kondycja naszych zębów może wpływać na leczenie kardiologiczne lub diabetologiczne? Czy sportowcy powinni dbać o jamę ustną w szczególny sposób? Jak przełamać strach przed wizytą u dentysty? Czy ojcowie powinni wziąć na siebie rolę strażników domowego uśmiechu? Odpowiedzi na te pytania szukaj w Strefie Pacjenta, w ramach rozpoczynających się w czwartek wirtualnych targów stomatologicznych CEDE. PTS jest Partnerem projektu. Start w czwartek o godz. 8.00

Strefa Pacjenta Virtual Dental Exhibition by CEDE (www.vcede.pl), to pierwszy edukacyjny projekt online, który w takim zakresie łączy pacjentów z lekarzami. Mówiąc konkretnie, to kilka webinarów oraz baza wiedzy, przygotowane przez profesjonalistów, dostępne zupełnie za darmo przez komputer, tablet czy smartfon. Co w nich wyjątkowego? Autorzy projektu przekonują, że przede wszystkim dobrana tematyka.

– W przestrzeni publicznej funkcjonuje przekonanie, że uśmiech powinien być ładny, śnieżnobiały. To błąd, uśmiech powinien być przede wszystkim zdrowy – to potwierdzi każdy lekarz dentysta. Estetyka jest istotną kwestią, ale ważniejsze jest dobro całego organizmu. Brzmi abstrakcyjnie? Już nie, nauka nie ma wątpliwości, że stan naszych zębów, generalnie jamy ustnej, ma wpływ na rozwój i leczenie najpoważniejszych chorób przewlekłych. Przekonanie pacjentów, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej to główny cel Strefy Pacjenta – wyjaśniają Organizatorzy. 

Realizacji zadania ma pomóc debata z udziałem liderów organizacji pacjenckich wspierana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Merytoryczne argumenty przedstawią w jej ramach eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego: prof. Marzena Dominiak oraz prof. Tomasz Konopka. W tym projekcie pacjentów reprezentować będą Urszula Jaworska (Fundacja Urszuli Jaworskiej), Anna Śliwińska (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków), Aleksandra Rudnicka (Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych) oraz Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich).

Szalenie interesująco zapowiada się również debata przygotowana z myślą o sportowcach i trenerach. Eksperci, w tym dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski, będą przekonywać, że zły stan zębów może negatywnie wpływać na wyniki osiągane na zawodach. Gościem specjalnym debaty poświęconej sposobom radzenia sobie ze strachem przed dentystą będzie natomiast Dorota Zawadzka, znana również jako „Superniania”. Lek. dent. Michał Kaczmarek, w mediach społecznościowych rozpoznawalny jako Tata Stomatolog będzie przekonywał, że ojcowie znakomicie mogą sprawdzić się jako strażnicy domowych uśmiechów. Ten ostatni projekt będzie realizowany w ramach zaległych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca – główny etap pandemii) i kampanii „Polska mówi #aaa!).

Partnerami VDE by CEDE są: GSK/Sensodyne, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Dental Tribune International oraz ogólnopolski program „Klinika Bez Bólu” by Acteon. Honorowy Patronat nad wybranymi projektami objął m.in. Rzecznik Praw Pacjenta oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Wydarzenie wspierają także: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska (Patronat Honorowy), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Enterprise European Network i Łódzka Organizacja Turystyczna. W ramach kampanii „Zdrowie zaczyna się jamie ustnej” miasto Łódź realizuje projekt edukacyjny dla pacjentów.