Dołącz do dentystów, którzy leczą uchodźców z Ukrainy! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Wiedza

Dołącz do dentystów, którzy leczą uchodźców z Ukrainy!

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensową, nieuzasadnioną agresją Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Sytuacja ta spowodowała falę krytyki działań rosyjskich sił zbrojnych, a w dalszej kolejności szereg sankcji nałożonych na przedstawicieli władz oraz firmy i instytucje Federacji Rosyjskiej.

Z drugiej strony mamy do czynienia z ogromną falą wsparcia dla Ukraińców – także tych, którzy w ostatnich dniach przybywają do naszego kraju. Jak podają polskie służby, liczba obywateli Ukrainy, którzy w związku z działaniami wojennymi w swoim kraju dotarli do Polski, przekroczyła już 300 000 osób (to więcej niż liczba mieszkańców Katowic lub Białegostoku).

Co oczywiste, wśród uchodźców są osoby z różnorodnymi potrzebami zdrowotnymi, w tym także w zakresie zdrowia jamy ustnej. Z myślą o nich powstała inicjatywa, której celem jest zapewnienie przybyszom nieodpłatnej opieki dentystycznej. W poniedziałek, 28 lutego została uruchomiona strona internetowa z bazą gabinetów oferujących bezpłatną pomoc stomatologiczną ofiarom agresji rosyjskiej, które trafiły do Polski.

– To zwykły gest solidarności, ale jakże ważny. Dziś wydaje się, że pomoc stomatologiczna to może nie być pierwsza potrzeba uciekających z Ukrainy, ale dobrze wiemy, że wkrótce może się to zmienić. W potrzebie będą dorośli oraz dzieci. Specjalna mapa gabinetów, którą stworzyliśmy w witrynie www.dentysciukrainie.pl, ma pomóc w lokalizacji placówki najbliżej miejsca przebywania. Przetłumaczyliśmy stronę na język ukraiński, apelujemy do wszystkich mediów, również tych ogólnopolskich i lokalnych o pomoc w dotarciu do potrzebujących – wyjaśnia Krzysztof Powolny, pomysłodawca i koordynator akcji.

Akcja swój początek miała w popularnym portalu społecznościowym – na grupie, w której dyskutują lekarze stomatolodzy. Inicjatywa szybko zyskała sprzymierzeńców, a lista gabinetów gotowych na przyjęcie potrzebujących wciąż się wydłuża. W akcji tej może wziąć udział każda praktyka dentystyczna – aby zgłosić swój udział, wystarczy skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej.

Projekt udzielania pomocy stomatologicznej uchodźcom z Ukrainy wsparło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, a do partnerów przedsięwzięcia należą: Acteon, Marrodent, Medif, Biomedix, Exactus/CEDE oraz agencja ewiDENTniepr.