Światowe wyrazy solidarności z kolegami stomatologami oraz obywatelami Ukrainy – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Światowe wyrazy solidarności z kolegami stomatologami oraz obywatelami Ukrainy

Z wielkim przerażeniem i niepokojem dentyści w Europie, reprezentowani przez Radę Europejskich Dentystów (CED) i Europejską Organizację Regionalną Światowej Federacji Stomatologicznej (ERO), przyglądają się wydarzeniom na Ukrainie. Po ponad siedmiu dekadach pokoju i bezpieczeństwa jeszcze kilka dni temu nikt by nie uwierzył, że będą musieli być świadkami agresji w Europie. Obrazy ludzi ciasno upakowanych na stacjach metra w stolicy Kijowa, szukających schronienia przed bombardowaniami, boleśnie przypominają nam wszystkim o tym, jak kruchy i potrzebujący ochrony jest tak naprawdę nawet nasz od dawna uznawany za pewnik stan pokoju. Atak Rosji odwrócił koło historii daleko wstecz. Powrócił strach przed trzecią wojną światową, być może nawet rozpętaną bronią jądrową.

Na całym świecie – na ulicach, a także w mediach społecznościowych – widać dziś imponujący pokaz solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy z wielką odwagą walczą o to, by móc dalej być wolnym krajem, rządzonym przez demokrację, oraz odwaga i determinacja wymagają od nas wszystkich największego szacunku.

Wiodące organizacje europejskich lekarzy dentystów, w imieniu swoich organizacji członkowskich w krajach Unii Europejskiej oraz – w przypadku URE – innych krajach spoza Unii, deklarują pełną solidarność z dentystami na Ukrainie, ich zespołami i wszyscy mieszkańcy tego wojowniczego kraju. W wielu państwach członkowskich CED i URE rozpoczęto już zbiórki i akcje zapomogowe, także przez lekarzy stomatologów, a prosimy o wsparcie tych działań w interesie wszystkich dotkniętych skutkami walk.

Stanowisko podpisane przez Dr. Freddie Sloth-Lisbjerg President CED oraz Dr. Michael Frank President ERO

|Stanowisko w języku angielski znajduje się- Statement CED – ERO Ukraine