FDI – zalecenia w zakresie szczotkowania zębów – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

FDI – zalecenia w zakresie szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów to najprostsza, wysoce skuteczna, a zarazem dostępna dla każdego metoda zapobiegania wielu chorobom jamy ustnej. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, niemal 3,5 miliarda osób (prawie 45% światowej populacji) zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami jamy ustnej, w tym co czwarta osoba cierpi z powodu próchnicy zębów stałych. W świetle tych niepokojących danych niezbędne jest wdrożenie skutecznych działań profilaktycznych, które pozwolą realnie ograniczyć częstość występowania wciąż bardzo rozpowszechnionych chorób jamy ustnej.

Na stronie internetowej Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) napisano: – Obecnie dostępnych jest dużo różnorodnych zaleceń w zakresie szczotkowania zębów. Obejmują one wiele technik – od zmodyfikowanej metody Bassa, Fonesa i scrub po stosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów. 

Metody szczotkowania zębów są od lat przedmiotem debaty w środowisku stomatologicznym. W związku z tym FDI przeprowadziła szczegółowy przegląd systematyczny, poddając weryfikacji dostępne dowody potwierdzające skuteczność poszczególnych metod mycia zębów w różnych populacjach. W celu określenia optymalnych technik szczotkowania eksperci skorzystali z wielu pozycji literatury fachowej. W przypadkach, gdy dowody były niewystarczające, osiągnięto konsensus dzięki współpracy Stałych Komitetów i Rady FDI, ustalając zalecenia oparte na dobrej praktyce, a nie tylko samych dowodach.

Efektem podjętej pracy jest nowy przewodnik dla dentystów zawierający zalecenia z zakresu szczotkowania zębów. Z myślą o pacjentach opracowany został także wizualny przewodnik z przedstawionymi w przejrzystej formie rekomendacjami ekspertów. W dokumencie tym, zatytułowanym: „Visual Guide. Consensus on Toothbrushing, znaleźć można odpowiedzi na wiele prostych pytań, które lekarzowi zadać może każdy pacjent:

  • Kiedy należy szczotkować zęby i jak często należy wykonywać tę czynność?
  • Kiedy dzieci powinny zacząć samodzielnie myć zęby i jak długo nadzorować ich szczotkowanie?
  • Czy należy płukać usta i wypluwać przed i po szczotkowaniu zębów?
  • Jaki rodzaj szczoteczki jest najskuteczniejszy dla zachowania zdrowia jamy ustnej (elektryczna czy manualna)?
  • Jaki jest najlepszy typ i kształt główki szczoteczki do zębów?
  • Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe? 
  • Jaki rodzaj pasty do zębów jest najlepszy w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej? 
  • W jaki sposób należy przechowywać szczoteczkę? 
  • Jak często powinno się wymieniać szczotkę do zębów?

– FDI wprowadza na rynek nowy przewodnik dla dentystów i zespołów stomatologicznych oraz wizualny przewodnik dla pacjentów, który zawiera kompleksowe zalecenia w zakresie szczotkowania zębów i higieny jamy ustnej. Wytyczne te mają na celu zapewnić pracownikom służby zdrowia praktyczne porady, usprawnić ich komunikację z pacjentami oraz wspierać indywidualne działania profilaktyczne – czytamy na stronie Światowej Federacji Dentystycznej.

Podstawą do opracowania przewodnika była praca międzynarodowego zespołu badaczy pt. „Opracowanie zaleceń dotyczących szczotkowania zębów w drodze konsensusu specjalistów” (Development of Tooth Brushing Recommendations Through Professional Consensus). Artykuł ten zostanie opublikowany w czerwcowym wydaniu czasopisma naukowego „International Dental Journal”. Pełny tekst artykułu dostępny jest TUTAJ.