Jubileusz 70-lecia PTS-u - udany i... bezpieczny! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Jubileusz 70-lecia PTS-u – udany i… bezpieczny!

To były dwa dni wypełnione merytoryką, najwyższej jakości wykładami, a także możliwością spotkań, rozmów i odbudowywania relacji nadszarpniętych przez pandemię. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne weszło w drugie 70-lecie swojego istnienia.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zostało utworzone w 1951 r. z inicjatywy Rady Naukowej przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W 2021 r. przypada więc 70-lecie istnienia organizacji, a jubileusz ten uczczono w dniach 26-27 listopada w Łodzi, w hotelu DoubleTree by Hilton, gdzie odbyła się dwudniowa konferencja naukowa, połączona z panelami warsztatowymi, częścią wystawienniczą i integracyjną.

Olbrzymim sukcesem jubileuszu 70-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego jest to, że w tak trudnej, wymagającej rzeczywistości pandemicznej udało się go zorganizować w sposób stacjonarny, a dodatkowo – dzięki wsparciu naszych partnerów – również bezpieczny dla wszystkich uczestników: gości, wykładowców, wystawców. Na niezwykle wysokim poziomie stała część merytoryczna jubileuszu, czyli kilkanaście wykładów, które przygotowały największe autorytety polskiej stomatologii, wykładowcy akademiccy, doświadczeni praktycy, lekarze prowadzący kursy i szkolenia. Jako organizatorzy cieszymy się również, że po prostu udało się nam spotkać, porozmawiać, zrobić wspólne zdjęcie. To z pozoru proste rzeczy, których jednak mocno nam w ostatnich miesiącach brakowało – mówi Piotr Flejszar, dyrektor Biura Zarządu Głównego PTS-u.

Pierwszego dnia wykłady dotyczyły m.in. koncepcji #FLOS w diagnostyce i leczeniu wad zgryzu (prof. Marzena Dominiak, prof. Tomasz Gedrange), zasad minimalnie inwazyjnej stomatologii z wykorzystaniem systemu Invisalign (dr Raman Aulakh, dr Barry Buckley), podejścia 4D w profilaktyce próchnicy i postępowaniu nieodtwórczym u młodych pacjentów (prof. Svante Twetman) oraz cyfryzacji w protetyce (prof. Jan Pietruski). Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów był koncert Andrzeja Piasecznego oraz aukcja ceramicznych modeli zębów z podpisami m.in. Olgi Tokarczuk, Jerzego Owsiaka i Anity Włodarczyk. 

Dzięki hojności i wielkim sercom darczyńców udało się zebrać około 150 tys. zł. Całość tej kwoty zostanie przeznaczona na leczenie stomatologiczne dzieci z ubogich rodzin – dodaje Piotr Flejszar.

Drugiego dnia w sali konferencyjnej hotelu DoubleTree by Hilton pojawił się m.in. dr hab. Mariusz Szuta (chirurgia onkologiczna obszaru głowy i szyi), dr Daniel Ciapiński (podnoszenie dna zatoki szczękowej), dr Bartłomiej Karaś (możliwości współczesnej endodoncji opartej na zdobyczach technologii cyfrowej) i dr Michał Sobczak (perspektywy rozwoju współczesnej pedodoncji).

W piątek i w sobotę uczestnicy mogli wziąć udział również w warsztatach prowadzonych m.in, przez prof. Marzenę Dominiak oraz dr hab. Kingę Grzech-Leśniak, a w sobotę imprezą towarzyszącą jubileuszowi był VI Zjazd Higienistek i Asystentek Stomatologicznych.