Organizujemy zbiórkę past i szczoteczek dla potrzebujących! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Organizujemy zbiórkę past i szczoteczek dla potrzebujących!

Atak wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę diametralnie zmienił sytuację geopolityczną w naszej części Europy. Agresorzy prowadzą działania, które wymierzone są nie tylko w potencjał militarny Ukrainy, ale również w bezbronną ludność cywilną. Konsekwencją tego jest exodus setek tysięcy osób do miejsc, w których ich zdrowie i życie nie są zagrożone. Jak się ocenia, w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia działań wojennych granice Polski przekroczyło już około 1,4 miliona osób. Część z nich opuści nasz kraj, znajdując schronienie w innych państwach Europy, ale większość zapewne pozostanie z nami na kolejne tygodnie, miesiące, a może lata.

Uchodźcy opuszczali swoje miejsca zamieszkania nierzadko pod ostrzałem wroga, zabierając ze sobą tylko najcenniejsze i najbardziej niezbędne rzeczy. Można przyjąć, że w wielu przypadkach nie pamiętali o środkach higieny jamy ustnej. Dlatego – wychodząc naprzeciw potrzebom uchodźców – już w najbliższych dniach Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przekaże potrzebującym w różnych częściach Polski tysiące sztuk past i szczoteczek do zębów pozyskanych od wielu partnerów współpracujących PTS.

Wspieramy również inicjatywy, które mają na celu niesienie bezpośredniej pomocy, takie jak oferowanie przez praktyki stomatologiczne bezpłatnego leczenia przybyłym w ostatnich dniach uchodźcom (Dentyści Ukrainie). W tę akcję, o której pisaliśmy także na stronie PTS, włączyła się już imponująca liczba około 400 gabinetów z każdego zakątka Polski.

PTS zachęca też do udzielania wsparcia finansowego, które z jednej strony jest tak potrzebne przybyłym do Polski uchodźcom, a z drugiej może – poprzez zaufane organizacje humanitarne i charytatywne – trafić bezpośrednio na Ukrainę. Niebagatelne znaczenie mają także zbiórki darów: leków, środków higieny, żywności czy odzieży, które są obecnie prowadzone w niemal każdym polskim mieście i miasteczku.

Przybycie do naszego kraju setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, w zdecydowanej większości kobiet i dzieci, to wyzwanie w każdym aspekcie, w tym logistycznym, finansowym, edukacyjnym czy dotyczącym zatrudnienia. Co oczywiste, trzeba będzie również zaspokoić potrzeby medyczne tych osób – także te w zakresie opieki dentystycznej. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zamierza monitorować rozwój sytuacji w tym kontekście i nie wyklucza podejmowania stosownych działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu potencjalnych sytuacji kryzysowych.

Osoby oraz instytucje zainteresowane wpieraniem potrzebujących w zakresie przekazania lub zapotrzebowania na atrybuty do higieny jamy ustnej na cele uchodźców prosimy o kontakt Biurem Zarządu Głównego PTS telefonicznie Kontakt – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (pts.net.pl) lub wysłanie email na adres email: biuro@pts.net.pl

Wszystkie zebrane w ten sposób środki do higieny jamy ustnej zostaną przekazane do potrzebujących na terenie całego kraju. 

Dziękujemy za każde wsparcie tej idei.