Prof. Marzena Dominiak na spotkaniu Komitetu ds. Edukacji FDI – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Prof. Marzena Dominiak na spotkaniu Komitetu ds. Edukacji FDI

Prof. Marzena Dominiak na spotkaniu Komitetu ds. Edukacji FDI

Przygotowania do Kongresów FDI w Buenos Aires (2018) i San Francisco (2019), a także obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Anno Domini 2018, były głównymi tematami spotkania członków Komitetu ds. Edukacji Światowej Federacji Dentystycznej FDI, które odbyło się w Stanach Zjednoczonych (Coralville, Iowa). W obradach uczestniczyła prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członek Komitetu od 2017 r.

Podczas spotkania, które przede wszystkim skupiało się wokół merytorycznych aspektów programów naukowych najbliższych dwóch Kongresów, nazwiska polskich wykładowców padały dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy mówiono o argentyńskiej (5-8 września br.) edycji wydarzenia – potwierdzono, że aż pięciu Polaków przedstawi swoje prace w ramach sesji plakatowej. Z ogłoszeniem nazwisk czekamy na oficjalną informację FDI. Tylu samych ekspertów zakwalifikowano na listę kandydatów do wygłoszenia wykładów w San Francisco. Szansę na prestiżową prezentację mają: prof. Katarzyna Emerich, prof. Tomasz Gedrange, dr Kinga Grzech-Leśniak, dr Maciej Żarowi oraz dr Bartosz Cerkaski. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu największej organizacji stomatologicznej w USA – American Dental Association, ADA. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że podczas FDI 2019 San Francisco zostanie zaprezentowanych ponad 350 wykładów o najróżniejszej tematyce, w tym również w połączeniu stomatologii z biznesem np. wystąpienia przedstawicieli Silicon Valley.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej – plany

Podczas spotkania podsumowano tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanię „SayAhh. ThinkMouth, ThinkHealth”. Na mapę przygotowaną przez FDI zgłoszono w sumie 163 projekty, ponad 30 niż rok wcześniej. Oficjalne materiały (m.in. toolkit) pobrano 21 500 razy, a spot wyświetlono blisko 135 tys. razy. Warto przypomnieć, że hasło „SayAhh” będzie obowiązywało przez najbliższe dwa lata, zmienia się jedynie jego drugi człon: „Act on mouth health” (2019) i „Unite for Mouth Healht (2020)”. Podczas spotkania wstępnie omówiono strategię obchodów oraz ich coroczne cele.

Należy pamiętać, że Polskie Towarzystwo Stomatologiczne było głównym realizatorem obchodów ŚDZJU 2018 w Polsce. W kampanię „Polska mówi aaa” zaangażowało się setki gabinetów stomatologicznych, szkół, przedszkoli oraz urzędów. Oficjalny spot zaprezentowano w telewizji, a w ramach kampanii ekranowej wyświetlono go blisko 100 tys. razy na największych dworcach PKP w kraju. Partnerami wydarzenia były największe towarzystwa i organizacje stomatologiczne, a sponsorami: Wrigley oraz Listerine. Honorowego Patronatu kampanii udzielił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.

O Komitecie

Głównymi zadaniami stałego Komitetu ds. Edukacji FDI jest przede wszystkim czuwanie nad poziomem merytorycznym corocznych Kongresów FDI. Jego członkowie stoją za wyborem tematyki oraz składem prelegentów. Ich zadaniem jest także kreowanie polityki edukacyjnej FDI oraz podejmowanie i rozwiązywanie istotnych problemów w zakresie edukacji stomatologicznej. Tegoroczna aktywność skupia się wokół zagadnień periodontologicznych. Na stronach FDI można znaleźć przydatne poradniki oraz oficjalne stanowiska FDI. Członkowie ciągle pracują nad przedstawieniem kompleksowej polityki w zakresie stomatologicznej profilaktyki onkologicznej.

W obecnej kadencji, oprócz prof. Marzeny Dominiak, członkami Komitetu są: Jürgen Fedderwitz (przewodniczący, Niemcy), Hande Sar Sancakli (wiceprzewodnicząca, Turcja), Subramoniam Muthiah Balaji (Seszele), William Cheung (Hong Kong SAR, Chiny), Hiroyuki Hirano (Japonia), Simon Ho Kam Yuen (Hong Kong SAR, Chiny), Yolande Koffi Gnagne (Wybrzeże Kości Słoniowej), Edward Allan Kalyesubula (Uganda), Alexandre Mersel (Izrael), Mauricio Montero (Kostaryka), Mounir Abdallah Doumit (Liban), Li-Jian Jin (Hong Kong SAR, Chiny).

Uczestnictwo w pracach a polska stomatologia

Prof. Marzena Dominiak jest członkiem Komitetu od września 2017 roku. Do wyboru doszło w trakcie obrad Światowego Parlamentu FDI, który odbył się w Madrycie. Sukces prof. Marzeny Dominiak należy szczególnie docenić, ponieważ w Komitecie był tylko jeden wakat, po dr Sally Hewett, która przepracowała w nim dwie kadencje (od 2013 r.). Ponadto, w komitecie jest tylko trzech Europejczyków.

Oficjalnie mówi się, że o wyborze zdecydowała znakomita praca podczas organizacji FDI 2016 Poznań w roli przewodniczącej Polskiego Komitetu Naukowego. Nie tylko FDI, ale zdecydowana większość uczestników jest pod wrażeniem polskiej edycji Kongresu.

Uczestnictwo w pracach prestiżowego gremium oznacza dla Polski, kilkuletnią reprezentację w jednej z najważniejszych organizacji dentystycznych na świecie, gwarantuje możliwość bezpośredniego obcowania z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin stomatologii z całego świata, i co za tym idzie – z ich wiedzą, warsztatem, najnowszymi badaniami naukowymi. Taka współpraca z pewnością zaowocuje obecnością uznanych osobowości dentystycznych także podczas krajowych wydarzeń edukacyjnych. Dowodem na to jest obecność wśród wykładowców 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018, 20-22 września): prof. Hande Sar Sancakli, Prof. Marzeny Dominiak czy prof. Alexandre Mersel’a. Jest to także efekt uczestniczenia Polski w ramach programu ustawicznego kształcenia organizowanego przez FDI (CE programs-https://www.fdiworlddental.org/events/ce-programme/32 ).

Warto przypomnieć, że we współczesnej historii FDI Polska miała już przedstawiciela w Komitecie. Przez dwie kadencje jego członkiem był prof. Eugeniusz Spiechowicz.