Przed nami marzec – Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej PTS – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Przed nami marzec – Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej PTS

Lekarze stomatolodzy i ich zespoły medyczne z wielkim zaangażowaniem realizują cele mające zapewnić pacjentom skuteczne leczenie, ale również działania profilaktyczne, które pozwolą zachować optymalny stan zdrowia jamy ustnej bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych procedur leczniczych. 

Jednak pomimo podejmowanych wysiłków, pacjenci wciąż mają wielkie potrzeby stomatologiczne, które – z różnych przyczyn – nie zawsze są zaspokajane. Znakomitą okazją, by dotrzeć do świadomości pacjentów jest zbliżający się Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), ale również cały najbliższy miesiąc, który – zgodnie z uchwałą Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego sprzed kilku lat – został ustanowiony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej.

Wiodącym projektem realizowanym przez nasze Towarzystwo w ramach Miesiąca Zdrowia Jamy Ustnej jest kontynuacja znakomicie przyjmowanej przez pacjentów kampanii „Polska mówi aaa”. Jest ona już od siedmiu lat prowadzona przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przy aktywnym wsparciu partnerów instytucjonalnych, biznesowych oraz medialnych. Każdego roku działania kampanii koncentrują się wokół tematu przewodniego – podczas pierwszej edycji w 2018 roku było nim hasło „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”. Natomiast w roku bieżącym przyświecać nam będzie hasło zaproponowane przez Światową Federację Dentystyczną FDI: „Zdrowa jama ustna to zdrowe ciało!”.

Głównym założeniem kampanii „Polska mówi aaa” jest inspirować do aktywności na rzecz promowania zdrowia jamy ustnej. Poza dotarciem do świadomości tysięcy pacjentów poprzez liczne inicjatywy edukacyjne, realizowane będą także działania stricte lecznicze. Pacjentom w całej Polsce zaproponujemy ponad 2800 bezpłatnych konsultacji stomatologicznych – zostaną one przeprowadzone przez 37 placówek LUX MED Stomatologia oraz 46 gabinetów partnerskich Oral-B. 

To tylko początek planowanych działań, ponieważ ze względu na coraz większą rozpoznawalność Miesiąca Zdrowia Jamy Ustnej PTS, do akcji tej włączają się setki lekarzy dentystów, organizacje pożytku publicznego, instytucje. Ważną rolę w realizacji celów kampanii odgrywa także personel medyczny średniego szczebla. W każdym większym mieście kraju Ambasadorki kampanii – higienistki stomatologiczne – regularnie odwiedzają przedszkola i szkoły, gdzie m.in. edukują najmłodszych, dlaczego należy szczotkować zęby, prowadząc prezentacje prawidłowego użycia szczotek manualnych i elektrycznych, ucząc posługiwania się nicią dentystyczną i przekonując maluchy i młodych nastolatków, że czyste, zdrowe zęby to nie tylko dobry wygląd, ale także świetne samopoczucie.

Zapraszamy wszystkich lekarzy dentystów i inne osoby związane zawodowo ze stomatologią do aktywnego włączenia się w działania Miesiąca Zdrowia Jamy Ustnej. Zachęcamy również do odwiedzenia strony „Polska mówi aaa” (gdzie można znaleźć listę wszystkich organizowanych wydarzeń), a także profili kampanii w mediach społecznościowych.

https://polskamowiaaa.pl/

https://www.facebook.com/polskamowiaaa

https://www.instagram.com/polska_mowi_aaa/