Racjonalna antybiotykoterapia: pytacie - odpowiadamy

Wiedza

Racjonalna antybiotykoterapia: pytacie – odpowiadamy

Racjonalna antybiotykoterapia: pytacie – odpowiadamy

Na skrzynkę antybiotyki@pts.net.pl przyszło kolejne pytanie dotyczące zasad racjonalnej antybiotykoterapii w gabinecie stomatologicznym. Tym razem odpowiedzi udzielił doc. Tomasz Kaczmarzyk, przewodniczący zespołu ekspertów, którzy w 2018 roku opracowali obowiązujące rekomendacje.

PYTANIE:

Na stronie 10 rekomendacji jest napisane:

,,a u pacjentów uczulonych na antybiotyki penicylinowe – cefazolina”, natomiast w stopce jest zawarta następująca informacja:

,,Cefalosporyn nie należy stosować u pacjentów z reakcją anafilaktyczną, obrzękiem naczynioruchowym lub pokrzywką po podaniu antybiotyku penicylinowego”.

Drugie wyklucza pierwsze i vice versa.

Pytanie brzmi: czy można u pacjentów uczulonych na antybiotyki penicylinowe podać cefazolinę czy nie?

ODPOWIEDŹ:

Nie każda reakcja uczuleniowa przebiega pod postacią anafilaksji, obrzęku naczynioruchowego czy pokrzywki. Jeżeli w przeszłości doszło do reakcji uczuleniowej na antybiotyk penicylinowy w takiej właśnie, natychmiastowej postaci (reakcja IgE-zależna), wówczas nie należy stosować również antybiotyków cefalosporynowych.

Natomiast w przypadku znacznie częściej występujących nienatychmiastowych reakcji alergicznych (reakcji opóźnionych) na antybiotyki penicylinowe przebiegających zazwyczaj pod postacią osutki plamisto-grudkowych, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do zastosowania antybiotyku cefalosporynowego.

Czytaj także:

Najnowsze rekomendacje racjonalnej antybiotykoterapii

antybiotyki@pts.net.pl – więcej niż wytyczne

Racjonalna antybiotykoterapia: pytacie – odpowiadamy