ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę

Aktualności

ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „Polska mówi #aaa!”.

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk m.in.: Marszałek Senatu RP, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia, lekarze pediatrzy i lekarze ginekolodzy, towarzystwa oraz izby zrzeszające pielęgniarki i położne. Organizatorzy mają ambicję stworzenia szerokiego frontu, który pomoże w realizacji i upowszechnieniu projektu „Zdążyć przed próchnicą”, który będzie kluczowym elementem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

– Powaga tematu podjętego przez PTS i PTSD wymaga interdyscyplinarnych oraz wielośrodowiskowych działań. Już dziś wiemy, że podstawowym celem projektu będzie edukacja oczekujących na potomstwo oraz rodziców dzieci w wieku 0-3 lata, w sposób bezpośredni (przekazy medialne, www, materiały edukacyjne) oraz pośredni – poprzez szkoły rodzenia czy oddziały położnicze w całej Polsce. Wierzymy, że cała inicjatywa, zaplanowany na kilka lat, będziemy realizować przy współpracy z partnerami i akceptacją najwyższych władz. Apelujemy o aktywne włączenie się w proces wspólnego budowania zdrowego, uśmiechniętego społeczeństwa od podstaw. Wypełnijmy skutecznie systemową lukę, uprzedźmy chorobę, która dotyka prawie połowę światowej populacji i większość polskich dzieci. Zróbmy wszystko, co możliwe, aby ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ – podkreślają prof. Marzena Dominiak, szefowa PTS oraz prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent PTSD.

Przypominjmy, „ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ” – to oficjalne hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „Polska mówi #aaa!”. Organizatorami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), tym razem w duecie z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD) oraz Partnerami. PTS i PTSD zwracają uwagę na brak systemowych działań uświadamiających konieczność troski o zdrowie jamy ustnej w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka do 3. roku życia. Zdaniem ekspertów, zaniedbanie właściwiej higieny, profilaktyki czy diety w tym okresie stanowi podstawowy czynnik ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej w późniejszych latach. Wedle najnowszej literatury i doniesień naukowych, choroby jamy ustnej mogą mieć również wpływ na występowanie i rozwój chorób ogólnych.

Czytaj także: “Zdążyć przed próchnicą” na ŚDZJU 2020!