Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej już 20 marca! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej już 20 marca!

W najbliższą niedzielę – 20 marca – przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. World Oral Health Day; WOHD). Dzień ten, ustanowiony z inicjatywy World Dental Federation, będzie obchodzony już po raz dziesiąty.

Jako pomysłodawca WOHD, Światowa Federacja Dentystyczna gorąco zachęca wszystkie organizacje członkowskie do podjęcia działań, które będą realizowały cele, jakie przyświecały ustanowieniu tego święta. A jest nim przypominanie zarówno decydentom, jak i każdej indywidualnej osobie o znaczeniu zdrowia jamy ustnej i jego wpływie na zdrowie ogólne organizmu. Pomysłów na uczczenie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej może być naprawdę wiele – zależnie od kręgu i kontekstu kulturowego organizacji członkowskich FDI z różnych części globu.

W tym roku World Dental Federation zaprasza do wzięcia udziału w projekcie pod nazwą #MouthProudChallenge. A ponieważ internetowe wyzwania cieszą się wielką popularnością, taka forma świętowania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej może przyciągnąć uwagę wielu tysięcy osób. Organizatorzy liczą na to, że za pośrednictwem #MouthProud (dostępnego na Instagramie, Facebooku i na stronie www FDI) uczestnicy udostępnią swoje zabawne, pełne pozytywnej energii zdjęcia i krótkie filmy. Mają być one świadectwem tego, jak uczestniczące w tym wyzwaniu osoby dbają o higienę i zdrowie jamy ustnej, inspirując do tego samego innych.

Ponadto towarzystwa zrzeszone w FDI oraz organizacje studentów stomatologii (IADS), które w związku ze Światowym Dniem chciałyby przeprowadzić stosowne kampanie, mają szansę powalczyć o nagrody w kategoriach: wydarzenie edukacyjne i najlepsza kampania w mediach (członkowie FDI) oraz najbardziej oryginalne działanie i najlepsza kampania w mediach społecznościowych (IADS).

Czasu nie jest wiele, ale w dniu 20 marca (i dniach sąsiednich) warto zaangażować się w działania, które mogą mieć realne przełożenie na zdrowie naszych społeczeństw. Z tego względu FDI chciałaby dowiedzieć się, ile organizacji weźmie udział w akcji, proponując stosowne akcje. Federacja zachęca do podzielenia się działaniami podjętymi w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej – można w tym celu skorzystać ze strony internetowej WOHD.

FDI przypomina też, że na stronie internetowej Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla członków Federacji dostępna jest zakładka „Member Hub”. World Dental Federation chce zachęcić każde ze stowarzyszeń do utworzenia konta, o ile nie zostało to zrobione wcześniej. Konto można utworzyć, klikając tutaj.

W przypadku pytań lub potrzeby uzyskania pomocy World Dental Federation zachęca do kontaktu z koordynatorką kampanii Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, Francescą Navą, pod adresem mailowym: wohd@fdiworlddental.org.