„The Lancet”: koniec zaniedbywania kwestii zdrowia jamy ustnej!

Aktualności

„The Lancet”: koniec zaniedbywania kwestii zdrowia jamy ustnej!

Prestiżowe, recenzowane, naukowe czasopismo medyczne „The Lancet” nie ma wątpliwości: zdrowie jamy ustnej ma znaczenie. Zęby i jama ustna są integralnymi częściami ciała wspierającymi i umożliwiającymi podstawowe funkcje życiowe człowieka – czytamy w ostanim wydaniu magazynu.

„The Lancet” głosem, a właściwie piórem wybitnych specjalistów zamyka usta wszystkim, którzy deprecjonują znaczenie zdrowia jamy ustnej w kontekście zdrowia ogólnego. Publikacja serii artykułów, w tak prestiżowym medium, ma wyjątkowe znaczenie, choć przecież większości lekarzy dentystów nie trzeba specjalnie przekonywać do tez postawionych na łamach „The Lancet”.

– Niby to wszystko już wiemy, ale jasne przesłanie „The Lancet” z pewnością będzie dla nas – lekarzy dentystów, kolejnym ważnym argumentem w budowaniu świadomosci pacjentów i decydentów, a także naukowym orężem w dyskusjach z niedowiarkami. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od lat nie ustaje w przekonywaniu, że zdrowie zaczyna się od jamy ustnej i z pewnością nie zmienimy kursu, który obraliśmy – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Pełne, nietlumaczone przesłanie „The Lancet” brzmi:

„Oral health matters. The teath and mouth are an integral part of the body, supporting and enabling essential human functions, and the mouth is fundamental feature of personal identity”

Autorzy wyraźnie apelują o zakończenie globalnego zaniedbywania kwestii związanych ze zdrowiem jamy ustnej  i chcą radykalnych, zdecydowanych działań.

Rzecz jasna, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przyłącza się do tego apelu. Przy okazji przypominamy treść apelu, który został skierowany do Premiera Mateusza Morawieckiego i …pozostał bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

Apel PTS do Premiera Mateusza Morawieckiego

Zachęcamy do lektury tekstów opublikowanych na łamach ostatniego wydania “The Lancet”:

Ending the neglect of global oral health: time for radical action: https://bit.ly/30FiVnq

Oral diseases: a global public health challenge: https://bit.ly/2JQLKXb

Oral health at a tipping point: https://bit.ly/30GPPEm

Fot: www.freepik.com