FDI wzywa do mobilizacji w sprawie zdrowia jamy ustnej

Aktualności

FDI wzywa do mobilizacji w sprawie zdrowia jamy ustnej

23 września br. w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie podpisana deklaracja polityczna „Universal Health Coverage: Moving Together to Build a Healthier World”, nad którą aktualnie pracują eksperci z krajów członkowskich ONZ. Światowa Federacja Dentystyczna FDI uważa, że w dokumencie zbyt mało uwagi poświęca się zdrowiu jamy ustnej.

Światowa Federacja Dentystyczna FDI, w specjalnej korespondencji skierowanej do zrzeszonych towarzystw i organizacji, w tym PTS, apeluje o mobilizację krajowych władz o uzupełnienie wersji roboczej deklaracji politycznej ONZ (tzw. Zero Draft) o zagadnienia związane z opieką stomatologiczną i szeroko rozumianym zdrowiem jamy ustnej.

Czytaj także:

„The Lancet”: koniec zaniedbywania kwestii zdrowia jamy ustnej!

Apel PTS do Premiera Mateusza Morawieckiego

– Państwa członkowskie ONZ dokonują obecnie przeglądu projektu deklaracji politycznej, która w obecnym stanie nie uwzględnia w odpowiedni sposób zdrowia jamy ustnej. Deklaracja zostanie sfinalizowana do końca lipca, musimy więc działać teraz i zmobilizować swoje rządy – napisała FDI w liście do Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

FDI przygotowała specjalny szablon listu, który – po uzupełnieniu przez PTS – trafił do najważniejszych władz w kraju, włącznie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. FDI domaga się w nim, aby uzupełnić deklarację ONZ o przesłanie „Oral Health for All”, zwracając uwagę, że problem chorób jamy ustnej dotyczy 3,5 miliarda osób na świecie. FDI oczekuje od władz Polski, aby podczas spotkania Nowym Jorku, podkreśliły kluczową rolę jaką zdrowie jamy ustnej może odgrywać w osiągnięciu celów Universal Health Coverage. FDI zachęca także do zaznaczenia lokalnych wyzwań na forum ONZ, a także integrację w rozwiązywaniu globalnych problemów.

– Universal Health Coverage nie może zostać osiągnięty z pominięciem problemów związanych z opieką stomatologiczną – uważa FDI.

Podczas spotkania w Nowym Jorku nie może zabraknąć reprezentacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

– Mam nadzieję, że krajowe władze właściwie zareagują na apel FDI, z którym w pełni zgadzamy się jako Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Przeżywamy obecnie ciekawy czas. Najważniejsze organizacje, a także międzynarodowe gremia ekspertów i naukowe wydawnictwa głośno podkreślają znaczenie zdrowia jamy ustnej i ich korelacji ze zdrowiem ogólnym. Mam nadzieję, że spotkanie w Nowym Jorku pozwoli głośno wyartykułować, że zdrowie jamy ustnej powinno być priorytetem dla projektujących systemy opieki zdrowotnej – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.