Za nami 31. edycja wystawy stomatologicznej CEDE – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Za nami 31. edycja wystawy stomatologicznej CEDE

W dniach 21–23 września obyła się 31. edycja CEDE, czyli Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznej. Po powrocie z Poznania, wydarzenie to po raz kolejny zostało zorganizowane w kompleksie EXPO-Łódź. 

Tym razem w Wystawie wzięło udział prawie 100 firm polskich i zagranicznych, m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii oraz z tak egzotycznych państw jak Pakistan i Chiny. Na stronie CEDE przeczytać można: Jak co roku nie brakuje światowych marek, sprzętowych nowości, promocji i wielu okazji do zdobycia lub uzupełnienia wiedzy.

Ważną częścią wydarzenia był program edukacyjny obejmujący wykłady i warsztaty. Za najważniejszy jego punkt należy uznać Forum CEDE, które obejmowało sesje z kilku dziedzin stomatologii. Podczas sesji pt. „Endodoncja dla lekarza praktyka” dyskutowano na temat materiałów bioceramicznych, możliwości i ograniczeń mikrochirurgii, a także najważniejszych aspektów diagnostyki obrazowej z użyciem tomografii wiązki stożkowej. Sesja pt. „Periodontologia – dowody naukowe, ale nie tylko…” służyła omówieniu kluczowych wskazówek w zakresie diagnostyki chorób błony śluzowej jamy ustnej, wyboru chirurgicznego lub niechirurgicznego podejścia w leczeniu chorób przyzębia oraz dyskusji na temat patologii śluzówkowo-dziąsłowych leczonych chirurgicznie. Natomiast sesja pt. „Podejmowanie decyzji w planowaniu leczenia protetycznego” była przyczynkiem do dyskusji na temat kluczowych decyzji w planowaniu terapii protetycznej, zarządzania tkankami miękkimi, współpracy orto-protetycznej, wpływu bruksizmu na planowanie leczenia, a także chirurgicznego przygotowania pacjenta. 

Wśród wykładowców tegorocznego CEDE nie zabrakło autorytetów polskiej stomatologii, by wymienić tylko prof. dr. hab. Marka Ziętka, dr. hab. Wojciecha Bednarza, prof. dr hab. Teresę Sierpińską, prof. dr hab. Natalię Lewkowicz, prof. dr hab. Karolinę Gerreth, dr. Bartłomieja Karasia czy dr. Pawła Niewadę.

Organizatorzy nie zapomnieli także o innych – poza lekarzami dentystami – przedstawicielach środowiska stomatologicznego. Sesja „Higiena od narodzin po siwy włos na skroni” pozwoliła uczestniczącym higienistkom i asyście pogłębić wiedzę na temat roli prawidłowej higieny u pacjentów z różnych grup wiekowych. Z kolei Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych współorganizowało sesję pt. „Implantologia w protetyce i ortodoncji” oraz warsztaty dla studentów kierunku technika dentystyczna z konkursem pod nazwą „Korona na pięć z plusem”. 

Dla uczestników wydarzenia dostępne były również wykłady i warsztaty organizowane przez wystawców CEDE.

Jak co roku, podczas Wystawy przyznano nagrody w konkursie „Gwiazdy CEDE”. W pierwszej kategorii: sprzęt stomatologiczny nagrodę otrzymała firma Hol-Dental Depot. Nagrodę w kategorii profilaktyka stomatologiczna przyznano firmie Chema-Elektromet, natomiast Gwiazdę CEDE w dziedzinie Edukacja i IT odebrała firma Eminto.eu. Nagrody zostały wręczone pierwszego dnia Wystawy podczas wieczoru integracyjnego, który odbył się w klubie Manuarte na terenie centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura. 

Organizatorzy – firma Exactus – już dziś zaprasza na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia. Odbędzie się ono ponowanie w Łodzi, w dniach 26–28 września 2024 roku.