Dentysta z higienistką jak….? Weź udział w ankiecie!

Aktualności

Dentysta z higienistką jak….? Weź udział w ankiecie!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w anonimowym badaniu ankietowym, którego wyniki będą stanowić punkt wyjścia do dyskusji o przyszłości zawodu „higienistka stomatologiczna” w Polsce, zaplanowanej podczas najbliższej edycji CEDE (19-21 września).

Pomysłodawcy przygotowali dwie niezależne ankiety: dla stomatologów i higienistek. Każda zawiera kilkanaście pytań o różne aspekty wykonywania zawodu higienistki w Polsce oraz współpracę z lekarzem dentystą. Nie brakuje wątków poświęconych edukacji, formule rozliczania pracy, czy zakresu obowiązków.

Wyniki ankiety zostaną przedstawione 21 września w Poznaniu, podczas debaty w ramach CEDE 2019 (wstęp wolny).

A oto, jak do wzięcia udziału w badaniu zachęca mgr dypl. hig. stom. Katarzyna Ostrowska, prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członkini Rady Naukowej 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Szanowni Państwo, Drodzy Lekarze, Drogie Higienistki i Asystentki

Katarzyna Ostrowska: jesteśmy gotowe na dialog z lekarzamiW wymiarze publicznym, po raz pierwszy w historii, padają tak szczegółowe pytania o kwestie związane m.in. z realizacją obowiązków higienistki, oczekiwaniami wobec wykonywanych prac, poziomem edukacji, zarobkami, współpracą z lekarzami etc. Niektórzy mogą uznać część zagadnień za kontrowersyjne, mamy tego pełną świadomość. W moim przekonaniu wymaga tego jednak sytuacja. Czy higienistka powinna realizować dodatkowe funkcje w gabinecie? Czy zatrudnienie higienistki faktycznie odciąża dentystę od części obowiązków? W jakiej formule za swoją pracę powinny być rozliczane higienistki? Gdzie powinny zdobywać wykształcenie? Co w sposób szczególny utrudnia współpracę higienistki z dentystą? Wreszcie, czy higienistka powinna mieć uprawnienia do samodzielnego (bez nadzoru dentysty) wykonywania realizowanych obecnie procedur (wraz z wzięciem za nie odpowiedzialności)? Tak, to są trudne pytania, ale warto poznać na nie odpowiedzi. Dlaczego?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o roli higienistek. Mówią przede wszystkim lekarze – przedstawiciele samorządu, członkowie towarzystw naukowych i organizacji branżowych. Wsłuchujemy się w ten głos, próbujemy zrozumieć argumentację. Nie mamy jednak 100 proc. przekonania, że wyraża on opinię wszystkich stomatologów. Dlatego zachęcam wszystkich lekarzy do wzięcia udziału w ankiecie, to bardzo ważne, z pewnością nie tylko dla higienistek, wszak docelowo mówimy przecież o jakości leczenia, a także bezpieczeństwie i satysfakcji pacjentów.

Środowiska higienistek i asystentek mówią mniej, niestety więcej się spierają. Nie trzeba być wielkim detektywem, aby stwierdzić, że nie ma zgody pomiędzy nami. Ile organizacji – tyle głosów. Każdy ma prawo do wypowiedzi, to naturalne.

Sama ankieta prawdopodobnie nie ujednolici naszych przekonań, ale być może pozwoli uzyskać bardziej niż dotychczas klarowną odpowiedź na fundamentalne pytania: czego właściwie chcą higienistki? Chcąc podjąć dialog ze stomatologami – na argumenty, nie emocje – nie możemy pozwolić sobie na falstart.

Bardzo cieszę się, że na publikację ankiety zgodził się portal infoDENT24.pl, który znany jest z tego, że nie stroni od ważnych tematów i zawsze – zgodnie z dziennikarską sztuką – dopuszcza do głosu wszystkie strony każdego tematu czy sporu. Profesjonalizm redakcji pozwala być również spokojnym o poziom zapowiadanej debaty. Oczekujemy na niej przedstawicieli ministerstw: zdrowia czy edukacji, samorządu lekarskiego, towarzystw naukowych czy realizatorów kształcenia.

Czytaj również: PTS mówi „NIE” propozycjom zmian w kształceniu higienistek