W piątek, 26 listopada o godz. 9:00 w hotelu Double Tree by Hilton w Łodzi rozpoczęły się obchody jubileuszu 70-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. To prawdziwe święto polskiej stomatologii, które przyciągnęło do Łodzi lekarzy dentystów z całego kraju.
PTS powstało w 1951 r. z inicjatywy rady naukowej przy ministerstwie zdrowia i opieki społecznej. Jego pierwszym prezesem został prof. Aleksander Ujejski (kadencja w latach 1953–1956). W ciągu 70 lat swojego istnienia PTS zorganizowało jedenaście kongresów, około 350 zjazdów sekcji specjalistycznych i prawie 11 tys. zebrań naukowo-szkoleniowych w oddziałach.
Na odbywające się w Łodzi obchody jubileuszu 70-lecia PTS zapraszała już od kilku miesięcy prof. Marzena Dominiak, prezydent Towarzystwa od 2017 r. – Jubileusz ma być świętem polskiej stomatologii w trzech wymiarach: edukacyjnym, integracyjnym oraz charytatywnym. W wymiarze edukacyjnym spotkamy się na dwudniowej konferencji naukowej, na którą zaprosimy wybitnych przedstawicieli różnych specjalności stomatologicznych z Polski oraz zagranicy. W wymiarze integracyjnym będziemy bawić się w rytm dobrej muzyki i w towarzystwie znakomitego artysty Andrzeja Piasecznego. Wymiar charytatywny Jubileuszu pozwoli na pomoc najbardziej potrzebującym – mówiła.
Łódź stolicą polskiej stomatologii
Miejscem obchodów jubileuszu jest Łódź, a dokładnie – hotel Double Tree by Hilton. Dla zapewnienia uczestnikom jak największego poziomu bezpieczeństwa, w imprezie mogą brać udział tylko osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby z aktualnym negatywnym wynikiem testu przeciw COVID-19. Dodatkowo, firmy Tomed oraz Marrodent dostarczyły organizatorom urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji powietrza do przestrzeni konferencyjno-warsztatowych oraz sali dedykowanej wieczornej integracji.
Kilka minut po 9:00 część wykładową konferencji uroczyście otworzyli prof. Marzena Dominiak oraz prof. Tomasz Konopka. – Serdecznie witam wszystkich na dwudniowym jubileuszu 70-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, który bez wątpienia określić można mianem święta polskiej stomatologii. W szczególności witam prezydenta honorowego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marka Ziętka, byłego prezydenta PTS-u prof. Bartłomieja Lostera i wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Andrzeja Cisłę – mówiła prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u, podczas krótkiego otwarcia części naukowej Jubileuszu.
– Chciałbym podziękować Państwu za przyjazd w tym trudnym czasie epidemii. Cieszę się, że możemy być tu dzisiaj razem i pragnę zaapelować, byśmy się przy takich okazjach jednoczyli. Nasze społeczeństwo jest bardzo podzielone, ale wykorzystajmy ten czas, by redefiniować PTS i uczynić z niego naszą wspólnotę, tak by mógł trwać kolejne 70 lat. Umacniajmy tę organizację, bo potrzebujemy tego jako środowisko i jako lekarze. Potrzebujemy dyskusji, nic o nas nie może się dziać bez nas – podkreślił prof. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS-u.
Po pierwsze – edukacja
Podczas dwudniowej konferencji naukowej w hotelu Double Tree by Hilton pojawią się znani i cenieni wykładowcy, autorytety naukowe, klinicyści i lekarze praktycy, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. W piątek sesję naukową otworzyli prof. Marzena Dominiak i prof. Tomasz Gedrange, którzy zaprezentowali wprowadzenie do koncepcji #Flos w diagnostyce i leczeniu wad zgryzu. Następnie na scenie pojawili się dr Raman Aulakh i dr Barry Buckley, którzy omówili ocenę ortodontyczną i proces planowania za pomocą oprogramowania ClinCheck. Zaprezentowali również zastosowanie Invisalign w leczeniu ortodontycznym na kilku przykładach klinicznych. Prof. Jamil Awad Shibli podczas godzinnego wykładu zajął się tematem leczenia periimplantitis, które często sprawia kłopoty nawet doświadczonym lekarzom dentystom. Wykładowca zaprezentował niektóre strategie kliniczne z wykorzystaniem terapii niechirurgicznych i chirurgicznych w celu rozwiązania periimplantitis oraz omówił ich wyniki odległe. Przedstawił również czynniki podatności i ryzyka podczas leczenia wokół implantu. Przedpołudniową część sesji naukowej zakończył dr Filippo Santarcangelo – absolwent Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu w Bari, aktywny członek Włoskiego Towarzystwa Endodontycznego. Bazując na własnych obserwacjach i doświadczeniach omówił kwestię chemicznego opracowywania kanałów i przedstawił studium przypadków przepchnięcia podchlorynu sodu powikłanych krwiakiem twarzy.
W sesji popołudniowej na scenie pojawią się jeszcze prof. Svante Twetman, który omówi innowacyjne podejście 4D w profilaktyce próchnicy i postępowaniu odtwórczym u dzieci i młodzieży, prof. Jan Pietruski, który zaprezentuje obecny stan technologii cyfrowej stosowanej we współczesnej protetyce oraz duet dr n. med. Paweł Niewada i tech. Bernhard Egger – tematem ich wystąpienia będzie protokół współpracy lekarz-technik w rehabilitacji protetycznej opartej o filozofię bioestetyki.
Miejsce spotkań i integracji
Pierwszy dzień jubileuszu 70-lecia PTS-u jest także doskonałą okazją do nawiązywania i pogłębiania relacji, niejednokrotnie nadszarpniętych z powodu pandemii oraz ograniczeń w spotkaniach stacjonarnych. Części naukowej jubileuszu towarzyszy również część wystawiennicza – swoje produkty i usługi prezentuje lekarzom dentystom ponad 20 firm z branży. Na ich stoiskach zapoznać się można z branżowymi nowościami, dokonać zamówień i po prostu porozmawiać z przedstawicielami firm.
Zwieńczeniem pierwszego dnia jubileuszu będzie wieczorna integracja połączona z koncertem Andrzeja Piasecznego i aukcjami charytatywnymi.