FDI: pasta z fluorem jednym z fundamentów walki z próchnicą

Wiedza

FDI: pasta z fluorem jednym z fundamentów walki z próchnicą

Prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej podczas epidemii SARS-CoV-2

Światowa Federacja Dentystyczna FDI nie ma wątpliwości – zapewnienie powszechnego dostępu do fluorowanej pasty do zębów ma istotne znaczenie przy zwalczaniu próchnicy zębów i poprawie zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie ogólnego stanu zdrowia.

FDI w formie tzw. policy statements, zaktualizowanego po 8 latach podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego FDI (Kongres FDI 2018 w Buenos Aires), wzywa wszystkie państwa, aby jeszcze mocniej upowszechniały wiedzę o konieczności stosowania fluorowanych past do zębów.

Pasta z fluorem – dlaczego?

– Kluczowym czynnikiem w zapobieganiu powstawania i rozwoju zmian próchnicowych jest utrzymywanie właściwej równowagi pomiędzy remineralizacją a demineralizacją twardych tkanek zębów, tak by z upływem czasu nie nastąpiła utrata minerałów. Dowody wskazują, że unikanie częstego spożywania węglowodanów, regularne usuwanie płytki nazębnej i stosowanie pasty do zębów z fluorem połączone z regularnymi badaniami kontrolnymi u lekarza dentysty to najlepsza droga do osiągnięcia tego celu i jest to wysoce zalecane – czytamy w stanowisku FDI.

FDI zaleca:

  • stosowanie pasty do zębów dostępnej bez recepty, o stężeniu fluorków od 1000 do 1500 ppm, z co najmniej 800 ppm biodostępności jonów fluorkowych.
  • rodzice/opiekunowie powinni zacząć szczotkować zęby swojego dziecka już po pojawieniu się pierwszych zębów.
  • w przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia należy przestrzegać zaleceń odpowiednich władz krajowych.
  • dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem w rozmiarze ziarnka grochu i być pod nadzorem osoby dorosłej, aby nie połykały pasty do zębów.
  • u pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy w wieku powyżej 16 lat pasta do zębów może zawierać ponad 1500 ppm fluoru, ale jego stężenie powinno być dostosowane do potrzeb pacjenta.

Równocześnie Światowa Federacja Dentystyczna wzywa rządy, stowarzyszenia zawodów medycznych, systemy edukacji, społeczeństwo oraz przemysł do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia, że:

  • ludzie rozumieją korzyści wynikające ze szczotkowania zębów dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem we właściwym czasie i przy użyciu właściwej techniki;
  • wprowadzenie szczotkowania zębów pastą z fluorem w szkołach i domach opieki uznaje się za istotne działanie w zakresie zdrowia publicznego;
  • skuteczna pasta do zębów z fluorem jest powszechnie dostępna i przystępna cenowo;
  • podatki na pastę do zębów z fluorem są obniżone;
  • działania krajowych agencji regulacyjnych są ukierunkowane na przyjęcie i przestrzeganie normy ISO 11609: 2017 w celu poprawy jakości pasty do zębów.
Czytaj także: Kongres FDI za nami