„Polska mówi #aaa!” - dołącz do nas! ŚDZJU już za miesiąc!

Aktualności

„Polska mówi #aaa!” – dołącz do nas!

antybiotyki@pts.net.pl

– Każdy może wziąć udział w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Lekarze dentyści, higienistki, asystentki czy uczelnie medyczne – wręcz powinni – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Jak określi Pani status Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce?

Prof. Marzena Dominiak: Określę to na podstawie trzech podstawowych faktów. Pierwszy, dzięki intensywnym działaniom PTS oraz Partnerów, w ostatnich latach udało się dotrzeć z wiedzą o ŚDZJU do szerokiego grona profesjonalistów, a także – częściowo – do społeczeństwa. Czas budowania świadomości, że takie wydarzenie istnieje, jest za nami. Fakt drugi, nie ma lepszego w dnia w kalendarzu, aby podejmować wszelkie wysiłki w celu promocji zdrowia jamy ustnej. Oczywiście, najlepiej robić, to przez cały rok, ale właśnie w Marcu – Miesiącu Zdrowia Jamy Ustnej i 20 marca, są one najskuteczniejsze. Fakt trzeci, razem można więcej i lepiej, stąd otwarta formuła krajowych obchodów.

Jaka jest rola PTS w realizacji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej?

Prof. Marzena Dominiak: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne pozycjonuje się jako główny organizator ŚDZJU w Polsce. Korzystamy ze spuścizny Naczelnej Izby Lekarskiej, która wdrażała ŚDZJU w kraju oraz z możliwości Partnerów. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że podstawowym zadaniem PTS jest inspirowanie do podejmowania działań oraz integracja w ramach ogólnopolskiego projektu. PTS jest łącznikiem pomiędzy autorami wszelkich pomysłów lokalnych, a Światową Federacją Dentystyczną FDI, która jest głównym organizatorem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Każdego roku do FDI przekazujemy szczegółowy raport z działań podjętych w ramach krajowych obchodów. Ponadto, PTS przygotowuje materiały edukacyjno-informacyjne oraz prowadzi stronę www.polskamowiaaa.pl.

Pragnę wyraźni podkreślić, że ogromnym sukcesem tegorocznych obchodów jest pozyskanie strategicznych Partnerów. Projekt „Zdążyć przed próchnicą” realizujemy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Doświadczenie prof. Doroty Olczak-Kowalczyk w tym zakresie jest dla nas nieocenione. Dzięki jej wiedzy łatwo jest argumentować zasadność podjęcia tematu. Ogromnie cieszę się, że wspólnie udało nam się pozyskać Patronaty Honorowe: Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Położnych, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, a to mam nadzieje, nie wszystkie.

Każdy może dołączyć do obchodów?

Prof. Marzena Dominiak: Im więcej pomysłów tym lepiej – to prosta zasada obrazująca współpracę w ramach krajowych obchodów. Organizatorem inicjatywy w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!” może być każdy: indywidualny lekarz dentysta, gabinet, oddział towarzystwa, lokalna izba lekarska, studenckie koło naukowe, producent lub dystrybutor sprzętu, grupa przyjaciół. Mocno liczymy na pedagogów czy urzędników. Każdy może określić i zrealizować zadanie, dołączając jego agendę na interaktywną mapę kampanii. Każdy może skorzystać z materiałów przygotowanych przez PTS i Partnerów.

Kluczowym projektem w ramach tegorocznych obchodów jest „Zdążyć przed próchnicą”. Czy organizatorzy kampanii „Polska mówi #aaa!”, że inicjatywy podejmowane w całym kraju będą spójne z tą tematyką?

Prof. Marzena Dominiak: Mogą, ale nie muszą. Owszem, projekt „Zdążyć przed próchnicą” jest dla nas bardzo istotny, ale bardzo trudny zarazem. Budowanie świadomości rodziców w ciąży i rodziców dzieci w wieku 0-3 lat wymaga czasu. Nie uda nam się zrealizować wszystkich celów w marcu, czy nawet w tym roku. Oczywiście już niedługo przekażemy pierwszą pulę materiałów edukacyjnych do wykorzystania. Będzie nam miło, jeżeli zostaną wykorzystane. Nie ograniczamy jednak wyobraźni autorów inicjatyw. Im więcej zostanie zrealizowanych, im więcej trafi na mapę kampanii, tym lepiej. Dlatego też nie usuwamy materiałów z poprzednich lat, które w wielu fragmentach są uniwersalne.