Prezydent PTS o współpracy z higienistkami

Aktualności

Prezydent PTS o współpracy z higienistkami

Prezydent PTS (jeszcze) o współpracy z higienistkami

– Polskie Towarzystwo Stomatologiczne będzie silnym moderatorem dyskusji na temat przyszłości zawodu higienistki stomatologicznej – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

7 listopada 2018 r. w Warszawie doszło do podpisania porozumienia o współpracę pomiędzy Polskim Towarzystwem Stomatologicznym a Polską Akademią Profilaktyki Stomatologicznej. PAPS to stosunkowo młoda organizacja, ale dzięki dynamicznym działaniom zyskująca na popularności wśród higienistek i asystentek stomatologicznych. Porozumienie nie oznacza, że – z automatu – wszyscy członkowie PAPS zostali tzw. członkami wspierającymi PTS. To dobrowolny proces, który umożliwia nowy statut PTS (zgodnie przyjęty), zakładający podział na członków zwyczajnych – tylko lekarze dentyści oraz członków wspierających – zobacz kto może nim zostać). Porozumienie, jak podkreśla prof. Marzena Dominiak, jest początkiem ważnej – dla całej branży – dyskusji.

Tak o planowanej współpracy ze środowiskiem higienistek mówi prof. Marzena Dominiak, szefowa PTS.

Podpisane porozumienie na nowo otwiera dyskusję na temat przyszłości zawodu higienistki stomatologicznej w Polsce oraz współpracy lekarzy dentystów z higienistkami. To przecież nie jest tak, że tę dyskusję podejmujemy jako pierwsi, zdajemy sobie z tego sprawę. Historia współpracy PTS i środowisk higienistek liczy sobie już ponad 20 lat, niektórzy pewnie pamiętają, że PTS patronował i wspierał powstanie jednej z pierwszych organizacji higienistek w Polsce. Nie zapominamy również, że na przestrzeni ostatnich lat było wiele prób uregulowania przepisów, zakresu obowiązków czy procesu kształcenia higienistek.

Kluczem w tej dyskusji jest słowo „współpraca”. PAPS nie jest jedyną organizacją zrzeszającą higienistki w Polsce, PTS zaprasza do debaty również inne środowiska z tej grupy zawodowej, rezerwując sobie funkcję silnego i konstruktywnego moderatora. Nie mam wątpliwości, że wszelkie rozmowy o uregulowaniu zawodu higienistki powinny być prowadzone wyłącznie z udziałem, a nawet z inicjatywy lekarzy dentystów. I to właśnie się dzieje.

Wyrażam zadowolenie, że dyskusja, która miała miejsce podczas konferencji prasowej, potwierdziła wspólne cele obu grup zawodowych. Higienistki podkreśliły rolę lekarza dentysty, jako lidera zespołu stomatologicznego. Nikt nie ma wątpliwości, że tak jest i tak być powinno. Stawiając czoło nowoczesnej stomatologii stomatolodzy muszą jednak otaczać się zaufanym, dobrze wyszkolonym personelem pomocniczym. Team work jest podstawą skuteczności i bezpieczeństwa nawet najprostszych zabiegów stomatologicznych – dziś już chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Otwarta, wykształcona, kreatywna higienistka stanowi przewagę konkurencyjną każdej praktyki.

Higienistkom potrzebny jest dobry drogowskaz zawodowy. Potrzeba im wiedzy, którą szkołę wybrać, przekonania, że te „niedzielne”, dające szybkie wykształcenie, nie są najlepsze. Potrzeba im jasnego zakresu obowiązków i klarownej wizji rozwoju zawodowego. Nie wyobrażam sobie, że na etapie ustalania wszelkich granic zawodowych zabrakłoby lekarzy dentystów. Tych, którzy mają obawy, ale również i pomysły zapraszam do dyskusji, każda uwaga i rada jest na tym etapie bardzo cenna.

Czytaj także:

PTS i PAPS rozpoczynają współpracę

PTS otwiera się na nowych członków

Jest nowy Statut PTS