PTS inicjuje projekt „Czas dla zdrowia jamy ustnej!”

Aktualności

PTS inicjuje projekt „Czas dla zdrowia jamy ustnej!”

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne tworzy listę najważniejszych problemów z jakimi zmagają się pacjenci stomatologiczni. Zestawienie, którego autorami będą szefowie sekcji tematycznych PTS, może zostać przedstawione uczestnikom spotkania UHC, organizowanego we wrześniu br. przez Organizację Narodów Zjednocznych.

Jak już informowaliśmy na łamach www.pts.net.pl, 23 września w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie „Universal Health Coverage: Moving Together to Build a Healthier World” organizowane przez ONZ. Gospodarze nazywają ten projekt „spotkaniem na szczycie”, zapraszając do udziału przedstawicieli wysokiej rangi z wielu państw. Deklaracja polityczna, która ma zostać podpisana w Nowym Jorku, to dokument określający globalne priorytety zdrowotne. Problem w tym, co zauważyła Światowa Federacja Dentystyczna FDI, dokument, w wersji roboczej, pomija kwestię opieki stomatologicznej. FDI zmobilizowała więc organizacje członkowskie do wpłynięcia na lokalne władze, aby te zabiegały o uzupełnienie wersji roboczej deklaracji, o zagadnienia związane ze zdrowiem jamy ustnej.

 Czytaj także:

FDI wzywa do mobilizacji w sprawie zdrowia jamy ustnej

„The Lancet”: koniec zaniedbywania kwestii zdrowia jamy ustnej!

– Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zgodnie z apelem FDI, przekazało odpowiednie listy i wytyczne do najwyższych władz kraju. Projektem „Czas dla zdrowia jamy ustnej!” chcemy zrobić coś więcej. Niezależnie, kto będzie reprezentował Polskę w Nowym Jorku, będziemy starać się, aby polski wkład do deklaracji politycznej był zauważalny. Zadanie jest trudne, ale nie chcemy być bierni – podkreśla prof. Marzena Dominiak.

Prezydent PTS nie ma wątpliwości, że przeżywamy ważny czas dla zdrowia jamy ustnej.

– Przeżywamy go nie tylko dzięki staraniom FDI, ale także obszernym publikacjom na łamach prestiżowego czasospisma naukowego „The Lancet”. Prace i apele członków zespołu ekspertów z różnych ośrodków naukowych na świecie nie pozostawiają „wątpliwości” co do związku chorób jamy ustnej i chorób ogólnych. Słowo wątpliwości z premedytacją umieściłam w cudzysłowie, gdyż my, lekarze dentyści dawno ich nie mamy. Któż z nas nie odnosi jednak wrażenia, że wielu ciągle w to wątpi? Klarowne przesłanie „The Lancet” z pewnością będzie dla nas, lekarzy dentystów, kolejnym ważnym argumentem w budowaniu świadomosci pacjentów i decydentów, a także naukowym orężem w dyskusjach z niedowiarkami. Warto zauważyć również, że światowi eksperci na łamach czasopisma formułują wyraźny apel. Domagają się zakończenia globalnego zaniedbywania kwestii związanych ze zdrowiem jamy ustnej i chcą radykalnych, zdecydowanych działań. Przypomnę, że podobnie sformułowane postulaty zostały ujęte w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego, który jako prezydent PTS podpisałam w kwietniu 2018 roku, tuż po zakończeniu pierwszej edycji kampanii „Polska mówi #aaa!”, wspierającej obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Apel Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego niestety nie doczekał się odpowiedzi – wyjaśnia prof. Dominiak.

PTS podkreśla, że projektem „Czas dla zdrowia jamy ustnej!” pragnie przypomnieć rządzącym najważniejsze wyzwania krajowej opieki stomatologicznej. W którym elemencie system opieki jest najsłabszy, co i dlaczego należy zmienić, w jaki sposób można to zrobić? To pytania, na które odpowiedzi poszukają szefowie sekcji tematycznych towarzystwa. Wszystkie, zebrane jako raport Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zostaną przesłane władzom RP, a także zostaną zaprezentowane podczas spotkania ONZ w Nowym Jorku.

Linki do ważnych publikacji związnych z projektem „Czas dla zdrowia jamy ustnej!”

Ending the neglect of global oral health: time for radical action: https://bit.ly/30FiVnq
Oral diseases: a global public health challenge: https://bit.ly/2JQLKXb
Oral health at a tipping point: https://bit.ly/30GPPEm
Oral health in a state of crisis, says The Lancet: https://bit.ly/2yYNf0p
FDI wzywa do mobilizacji w sprawie zdrowia jamy ustnej: https://bit.ly/2KTYLQD