Wystartował PTS Case Study Club - nowy projekt edukacyjny PTS

Wiedza

Wystartował PTS Case Study Club

PTS Case Study Club

Rusza nowy projekt Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – PTS Case Study Club. To otwarty dla wszystkich portal z recenzowanymi opisami przypadków. 

Zgodnie z zapowiedziami, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne prezentuje kolejny projekt edukacyjny. PTS Case Study Club to portal, w którym prezentowane są recenzowane opisy kliniczne (prace kazuistyczne), techniki lecznicze i zabiegowe wideo. Autorem może być każdy. Na początek zachęcamy do zapoznania się z pracami dotyczącym m.in.: laserowego wydłużania koron, laserowego leczenia diastemy czy technice właściwego otwarcia komory zęba.

– Obowiązkiem PTS jest krzewienie wiedzy oraz dobrych standardów leczenia. Portal case study będzie wpisywał się w tę statutową misję. To nie jest projekt wyłącznie dla pracujących na uczelni lub wyłącznie dla endodontów czy implantologów. O ewentualnej publikacji przypadku zdecyduje jakość. Docelowo chcemy, aby dla każdego autora publikacja była nobilitacją oraz powodem do dumy – zapewnia prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

PTS będzie zabiegał w przyszłości o to, aby zamieszczenie tekstu w portalu spełniało wymogi publikacji określonych w warunkach realizacji specjalizacji stomatologicznych. Jak wiadomo, uczestnicy specjalizacji muszą takie publikacje przedłożyć (są warunkiem ukończenia nauki), jednak nie wszyscy mają taką możliwość.

Czy portal PTS będzie polskim odpowiednikiem niezwykle popularnego serwisu (właściwie społeczności) „Style Italiano”?

– Chcemy tworzyć własne standardy, ale oczywiście nie zamykamy się na dobre wzorce – zapewnia dr n. med. Jacek Matys, który jest odpowiedzialny za przygotowanie portalu i będzie jego opiekunem merytorycznym. – Do recenzji, a następnie publikacji będziemy przyjmować: opisy kliniczne (prace kazuistyczne), techniki lecznicze oraz filmy zabiegowe. Prace powinny przedstawiać metody leczenia stomatologicznego pacjenta. W ich strukturze należy zawrzeć: tytuł, słowa kluczowe, streszczenie, wprowadzenie, opis przypadku, dyskusję oraz literaturę. Opis nie powinien być dłuższy niż 1500 słów zawierać maksymalnie 12 zdjęć o wysokiej jakości. Jeden opis może przygotować do pięciu autorów – wylicza instrukcje dla autorów.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ

Portal, przynajmniej na początku, będzie częścią strony internetowej www.pts.net.pl. Dostęp do artykułów będzie bezpłatny.