Katarzyna Ostrowska: jesteśmy gotowe na dialog z lekarzami

Aktualności

Katarzyna Ostrowska: jesteśmy gotowe na dialog z lekarzami

Katarzyna Ostrowska: jesteśmy gotowe na dialog z lekarzami

O wizji rozwoju Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS rozmawiamy z dypl. hig. stom. Katarzyną Ostrowską, przewodniczącą zarzadu sekcji. 

Czy w momencie kiedy pojawiła się informacja, o tym, że PTS tworzy Sekcję Profilaktyki i Promocji Zdrowia Katarzyna Ostrowska pomyślała od razu „To zadanie dla mnie!”?

Katarzyna Ostrowska: Nie, tak nie było. Oczywiście od dłuższego czasu śledzę aktywności i decyzję nowych władz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i wiedziałam, że towarzystwo zamierza inspirować do działania również higienistki i asystentki, ale nie od razu pomyślałam o ubieganiu się o status szefowej sekcji.

Co zatem wpłynęło na decyzję?

Katarzyna Ostrowska: Dostrzeżenie w sekcji neutralnej przestrzeni do działania jednoczącego wszystkie grupy higienistek i asystentek. Tak, dla tych, którzy tego nie wiedzą, w Polsce higienistki mają wiele możliwości przynależności do różnych organizacji środowiskowych. Przy czym nie wszystkie ze sobą współpracują, choć w zasadzie mają podobne cele. Owszem, w wielu kwestiach się różnią, ale każdemu na swój sposób zależy na rozwoju zawodowym. Uznałam, że sekcja będąca pod skrzydłami odrodzonego towarzystwa naukowego, może przenieść dyskusje o przyszłości higienistek na nowy poziom. My jako higienistki już dawno wiemy czego chcemy, czas zacząć rozmawiać również z lekarzami. Myślę, że takiemu podmiotowi jak Sekcja będzie łatwiej nawiązać dialog. Stąd zresztą pomysł debaty, która odbędzie się w ramach CEDE 2019. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale będzie to wyjątkowy i duży projekt zakładający również badanie ankietowe. Z pewnością nie będzie to spotkanie w gronie higienistek i wróżenie z kart. Chcemy zadać konkretne pytania konkretnym osobom, aby usłyszeć konkretne odpowiedzi. Już dziś zapraszam na to wydarzenie, wstęp będzie otwarty dla wszystkich.

Czy w ramach debaty padnie pytanie o oddzielenie się higienistek od lekarzy dentystów?

Katarzyna Ostrowska: Nie, ponieważ nikt z naszego środowiska tego nie chce. W którymś momencie komunikacji, ktoś omylnie zrozumiał wizję rozwoju higienistek w Polsce. Absolutnie nie chcemy oddzielenia od lekarzy dentystów w przestrzeni stomatologicznej. Z pewnością możemy jednak robić więcej współpracując z nimi, warto też podkreślić że czujemy się na siłach, aby wziąć odpowiedzialność za wykonywane procedury. Jednakże, aby taka współpraca była możliwa, najpierw trzeba głośno wyartykułować, że profilaktyka i higiena mogą stanowić ważny element oferty każdego gabinetu stomatologicznego, że higienistki – przynajmniej część – jest gotowa tę ofertę realizować samodzielnie, na zlecenie lekarza dentysty, że nie musi być konfliktu biznesowego pomiędzy lekarzem a higienistką. Tych wątków jest wiele. Dyskusja nie może być spłaszczona. Żeby była jasność, higienistki znają swoje możliwości jako środowisko. W ostatnich latach jednak zrobiono sporo, aby dziewczyny były lepiej kształcone, stanowiły większe wsparcie dla lekarzy, higienistki nie raz udowodniły swoją kreatywność. Czas usiąść do wspólnego stołu, omówić co trzeba zrobić, aby współpraca na linii lekarz-higienistka układała się po myśli obu stron i zacząć to robić.

O czym konkretnie trzeba rozmawiać?

Katarzyna Ostrowska: O roli higienistki w zespole stomatologicznym. O wzięciu przez higienistki odpowiedzialności za zabiegi profilaktyczno-higieniczne. O formach rozliczania pracy higienistki. O, tym, że higienistka może przynieść realny dochód gabinetowi. O tym, kto powinien płacić, za sprzęt, którym pracuje. O edukacji higienistek. Nie mam pewności, czy wszyscy lekarze wiedzą co potrafią dziewczyny po dobrych szkołach i kursach. To są tylko niektóre zagadnienia. Trzeba również rozmawiać o realnej potrzebie promocji profilaktyki stomatologicznej wśród społeczeństwa. Również kwestia gabinetów stomatologicznych/profilaktycznych w szkołach, gdzie higienistka, a nie pielęgniarka znalazła by pracę jest ważnym tematem. Pytanie brzmi, czy lekarze będą chcieli taki dialog podjąć. Mamy nadzieję, że tak.

Debata nie jest jedynym wyzwaniem sekcji.

Katarzyna Ostrowska: To prawda, nawet nie powinna. Sekcja ma postawione przed sobą jasne cele. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest organizacją naukową. Oczywiście, wspólnie w ramach prac będziemy projektowali przyszłą wizję kształcenia czy zawodu, ale sekcja ma przede wszystkim realizować projekty edukacyjne, prozdrowotne. Ostatnie, a zarazem pierwsze spotkanie członków zarządu sekcji, które miało miejsce w Krakowie podczas KRAKDENT 2019 pokazało, że wszyscy mają wiele zapału do pracy. Podły propozycje pierwszych projektów. Analizujemy je, rozdzielamy zadania, tworzymy zespoły robocze. W ciągu kilkunastu tygodni z pewnością przedstawimy konkretne pomysły. Nie mam wątpliwości, że się uda. Już w ramach ubiegłorocznych i tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii „Polska mówi #aaa” higienistki i asystentki pokazały się z bardzo dobrej – kreatywnej strony. Przy wielu aktywnościach stanowiły wręcz siłę napędową. Wiele z nas przy takim projekcie mogły się spełnić. Lubimy pracować z pacjentami, lubimy uczyć zasad higieny i profilaktyki. Projekty edukacyjne to nas żywioł. I dlatego uważam, że prace sekcji mogą przynieść wszystkim wiele dobrego.

Czytaj także: 

Sekcja Profilaktyki i Promocji PTS już działa