Dopełniły się formalności związane z nominacją prof. Ingrid Kalinowskiej-Różyło na szefa EADMFR -największego europejskiego towarzystwa skupiającego specjalistów związanych z radiologią stomatologiczną i szczękowo-twarzową. W szwajcarskiej Lucernie, podczas 16. Europejskiego Kongresu EADMFR, aktualna wiceprezydent PTS, otrzymała Odznakę potwierdzającą objęcie władzy.
O tym, że prof. Ingrid Różyło-Kalinowskiej będzie szefem European Academy of Dentomaxillofacial Radiology wiedzieliśmy od kwietnia 2017 r. kiedy Zarząd organizacji wybrał ją na Prezydenta-Elekta. Była to znakomita informacja – do tej pory nikt z Polaków nie pełnił tak wysokiej funkcji w strukturach EADMFR. Lublinianka będzie kierować pracami towarzystwa do 2020 roku. W składzie Zarządu znaleźli się również: Rubens Spin-Neto (wiceprezydent, Dania), Dennis Rottke (sekretarz, Niemcy), Nicholas Drage (skarbnik, Wielka Brytania). Tzw. Immediate Past President jest prof. Eva Levring-Jåghagen z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Czym zajmuje się EADMFR? Przede wszystkim promocją radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej w badaniach naukowych, praktyce klinicznej i edukacji poprzez wymianę doświadczeń i doskonalenie zawodowe jej członków. Towarzystwo funduje także nagrody naukowe i granty podróżne dla wyróżniających się przedstawicieli. Oprócz kongresów europejskich, odbywających się co dwa lata, od 2014 r. EADMFR organizuje tzw. Junior Meetings, czyli spotkania młodych naukowców i rezydentów związanych z radiologią stomatologiczną i szczękowo-twarzową. Celem tych spotkań jest nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności realizowane poprzez udział w wykładach, warsztatach i projektach grupowych, lecz także nawiązywanie kontaktów naukowych i osobistych przyjaźni, które w przyszłości będą procentować współpracą międzynarodową.
– „Największe wyzwania to rozpoczęcie organizowania kursów przeznaczonych dla wszystkich członków towarzystwa, a nie tylko dla radiologicznej młodzieży. Z tym wiąże się także kontynuacja projektu akredytacji przez EADMFR kursów organizowanych przez inne towarzystwa czy jednostki naukowe, które mają stanowić podstawę uzyskania dyplomu w zakresie radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej firmowanego przez EADMFR. Tuż po zakończeniu kongresu w Lucernie rozpoczynamy od razu prace nad organizacją kolejnego zjazdu, który odbędzie się w 2020 roku w Jerozolimie i promocją kongresu EADMFR w 2022 r., który zagości w moim rodzinnym Lublinie.” – mówi wiceprezydent PTS.